Ordlista

Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
71
a | b | c | d | e | f | h | i | j | k | l | m | n | o | p | r | s | t | u | v | y | Å

A-kassa -  مخفف Arbetslöshetskassa میباشد و به معنی صندوق بیمه بیکاری است.
- Synonyms: Arbetslöshetskassa
Administrativ-avgift -  هزینه تنظیم فاکتور
Aktivitetsersättning -  کمک هزینه ایی مالی که به جوانان بین 19 تا 29 سال که حداقل 25 درصد توانایی کار کردن خود را از دست داده‌اند، تعلق میگیرد. این کمک هزینه موقتی است و تنها در شرایطی که فرد بیشتر از یک سال از کسر شدن توانایی کار کردنش میگذرد، از اداره بیمه پرداخت میشود.
Andrahandskontrakt -  نوعی قرارداد برای اجاره ملک است که در آن فرد اجاره دهنده، صاحب ملک نیست و در اصل خود اجاره نشین است. برای نوشتن قرارداد دست دوم باید صاحب اصلی خانه رضایت کامل داده باشد.
Ångerrätten -  حق پشیمان شدن از خرید، معمولا در خرید از راه دور استفاده میشود. مانند خرید اینترنتی و تلفنی
Anmärkning -  معنی لغوی این کلمه تذکر انتقادی است. شما به دلیل رعایت نکردن تذکری که گرفته‌اید، Anmärkning دریافت میکنید. برای مثال: ماشین سارا در معاینه فنی قبول نشد و ستاره دار شد. امیدوارم پلیس جلوشو نگیره Saras bil fick underkänd på sin besiktning och fick anmärkning på bilen. Hoppas hon blir inte stoppad av polisen
Annuitet -  به معنی مستمری میباشد و در امور بانکی و وام به معنای بازپرداخت مستمری است که در آن فرد ماهانه یک مبلغ معین و ثابت به بانک پرداخت میکند. این مبلغ در برگیرنده بازپرداخت وام به اضافه بهره است. اگر نرخ بهره بازار تغییری نکند، هزینه ماهانه وام در طول سال یکسان خواهد بود.
Apportegendom -  زمانی که سهام شرکت غیر نقدی خریداری شود به آن سهام Apportegendom میگویند. Apprtegendom میتواند ماشین آلات ، اتومبیل، سهام شرکت های دیگر و یا در کل سرمایه ایی باشد که برای شرکت مفید به حساب آید.
Arbetsgivare -  کارفرما
Avdragsgill -  قابل کسر از مالیات، در امور حسابداری و اظهارنامه مالیاتی استفاده میشود.
Avgift -  هزینه
BankID -  BankID  یکی از مطمئن ترین برنامه های احراز هویت برای ورود به سیستم بانکی افراد است. این برنامه را میتوان در کامپیوتر و موبایل نصب کرد. تنها افرادی که دارای شماره شناسایی سوئدی هستند، میتوانند این برنامه را دانلود کنند.
Besiktning -  به معنای معاینه و کنترل وضعیت می باشد.بیشتر در مورد معاینه فنی خودرو و فسخ قرارداد خانه از این کلمه استفاده میشود.برای مثال کنترل وضعیت آپارتمان در هنگام فسخ قرارداد، این کنترل توسط بازرسی از سوی شرکت خانه، برای تایید خسارات و آسیب دیدگی های احتمالی توسط مستاجر و همچنین تمیز بودن آپارتمان انجام می شود.  
Besiktningsprotokoll -  گزارش کنترل وضعیت.این کلمه بیشتر درمورد گزارش معاینه خودرو و گزارش کنترل وضعیت آپارتمان در هنگام نقل مکان به کار می رود.برای مثال در گزارش مربوط به وضعیت آپارتمان، تمام خسارات وارد شده و وضعیت کامل خانه ذکر شده است.
Betalningsanmärkning -  اصطلاحی است که بد حسابی را نشان میدهد. برای مثال باعث میشود که فرد نتواند وام و اجناس قسطی بگیرد و یا آپارتمان اجاره کند.

Bindningstid -  مدت زمانی که تغییر در مفاد و یا فسخ قرارداد در آن برهه زمانی امکان پذیر نمی باشد.
Bokföringsskyldig -  صاحبان شرکت در سوئد موظف به رسیدگی به امور حسابداری شرکت هستند.
Bolagsverket -  اداره ثبت شرکت در سوئد;در این اداره میتوانید شرکت و انجمن های مختلفی ثبت کنید، گزارشات سالانه مالی بفرستید و از بایگانی های سایت Bolagsverket اطلاعات دریافت کنیداداره ثبت شرکت ها (Bolagsverket) از راه پرداخت هزینه های مربوطه تأمین مالی می شود. هزینه های این اداره از راه مالیات های پرداختی تأمین نمی شود، بلکه اداره ثبت شرکت برای خدمات انجام شده هزینه دریافت می کند.منبع: Bolagsverket.se
Bostadsbidrag -  به معنای کمک هزینه مسکن می باشد، که در بعضی شرایط به جوانان بین 18 تا 28 سال با درآمد کم، خانواده های بچه دار و افرادی که کمک هزینه بیماری و یا فعالیت دریافت میکنند، تعلق میگیرد. این افراد بسته به میزان درآمد، سن، تعداد فرزندان، مساحت و هزینه ماهانه مسکن ، مبلغی به عنوان کمک هزینه از طرف اداره بیمه سوئد försäkringskassan دریافت میکنند
Bostadsrätt -  در زبان عامیانه به آپارتمان هایی گفته میشود که خریداری شده‌اند. اما در واقعیت امکان خرید آپارتمان در سوئد وجود ندارد و فرد تنها با پرداخت هزینه ایی، عضو و یکی از شرکای انجمن اقتصادی مسکن میشود، البته با این عضویت فرد میتواند در آپارتمان زندگی کند. همچنین فرد اجازه تغییرات و نو سازی آپارتمان را دارد. اگرچه برای تغییرات بسیار عظیم باید اجازه کتبی از انجمن را داشته باشد.
Bovärd -  Bovärd شخص رابط بین مستاجر و شرکت خانه می باشد.مستاجرین میتوانند مسائلی مانند خرابی، تعمیرات، کنترل وضعیت آپارتمان، besiktning و غیره را با Bovärd منطقه خود در میان بگذارند. در کل این شخص پل ارتباطی شما با شرکت خانه می باشد. 
Bunden ränta -  بهره ثابت، بیشتر در مورد وام های خرید خانه استفاده میشود
- Synonyms: Fast ränta
CV -  رزومه
Delägare -  شریک
- Synonyms: kompanjon, bolagsman
Detta lett mig till -  این باعث شد تا من...برای مثالDetta jobb har lett mig till att lära mig mer om branschen. داشتن این کار باعث شد تا من در این رشته بیشتر یاد بگیرم.
Direktbetalning -  پرداخت مستقیم
Effektiv ränta -  مجموع مخارج و هزینه های وام را نشان میدهد. به عبارتی بهره سالانه به اضافه تمام هزینه های جانبی دیگر مانند کارمزد تنظیم وام.
Erbjudande -  به معنی پیشنهاد است. برای مثال شرکت سارا در ماه دسامبر، به مشتریان خود ۲۰ درصد تخفیف میدهد. در اینجا میتوان گفت که شرکت سارا پیشنهاد ویژه‌ایی برای مشتریان خود دارد. Saras företag ger sina kunder ett väldigt bra erbjudande. Alla får 20% rabatt under december.
F-skatt -  شرکت هایی که دارای F-skatt هستند، خود مسئول پرداخت مالیات شرکت و سایر هزینه های اجتماعی می باشند. اگر شرکتی F-skatt نداشته باشد، طرف دوم قرارداد باید مالیات و سایر هزینه های اجتماعی شرکت را پرداخت کند. به همین دلیل داشتن F-skatt برای هر شرکتی نکته مثبتی تلقی می شود. 
FA-skatt -  FA-skatt مخصوص افرادی است که هم شرکت Enskild firma ثبت کرده اند و هم حقوق استخدامی میگیرند.FA-skatt همانند F-skatt نشان دهنده آن است که شرکت، مسئول پرداخت مالیات ها و هزینه های اجتماعی است. اگر شما شرکت Enskild firma دارید و همزمان استخدام شرکت دیگری هستید، به جای F-skatt باید تقاضای FA-skatt کنید. 
Fast anställd -  استخدام دائمی
- Synonyms: tillsvidareanställning
Fast pris -  قیمت ثابت
Förstahandskontrakt -  قرارداد دست اول. قراردادی است که به صورت رسمی و بدون واسطه و رابط بین دو طرف قرارداد به ثبت میرسد.این نوع قرارداد را میتوان بین افراد حقیقی و حقوقی بست
Frakt -  ارسال کالا
Hushåll -  به معنی خانوار و یا کارهای خانه است. خانوار در بعضی شرایط خاص به افرادی که در زیر یک سقف زندگی میکنند و هیج رابطه عاطفانه‌ایی با هم ندارند نیز میگویند.
Hyresgäst -  مستاجر
Hyresgästföreningen -  انجمن مستاجران. برای استفاده از مزایای این انجمن، مستاجران موظف به پرداخت هزینه اشتراک ماهانه می باشند.
Hyresnämnden -  نهادی دولتی که به اختلافات مابین مستاجرین و شرکت های خانه رسیدگی می کند.
Hyresrätt -  به املاکی که از شرکت اصلی و یا انجمن اقتصادی مسکن اجاره شده است، hyresrätt میگویند. 
Hyresvärd -  به معنی صاحب خانه است
Inneboende -  همخانه
Jämför -  مقایسه
Kallelse -  احضاریه، دعوت
Kompanjonavtal -  قراردادی مابین شرکا در یک handelsbolag و یا kommanditbolag
Komvux -  مدارس بزرگسالان که شامل دوره های آموزشی در مقطع راهنمایی، دبیرستان و دوره های فنی حرفه ایی می باشد. افرادی که نیازمند تکمیل کردن تحصیلات خود برای ورود به دانشگاه هستید میتوانید در مدارس بزرگسالان ثبت نام کنید
- Synonyms: vuxenutbildning
Kontantinsats -  پیش قسط
Kreditupplysning -  اطلاعات اقتصادی شخص در سال گذشته، مانند حقوق سال گذشته، بدهی‌ها و وام های گرفته شده
Kronofogden -  اداره مصادره اموال
Kundservice -  خدمات به مشتریان
Lägenhetsnummer -  شماره آپارتمان. کد چهار رقمی مانند 1001, مخفف این کلمه lgh است
- Synonyms: lgh
Låneansökan -  تقاضانامه وام
Ledamot -  عضو هیئت مدیره در شرکت های سهامی و انجمن ها; این کلمه نماینده هم معنی میشود، برای مسال نماینده مجلس
Leveranstid -  تاریخ تحویل جنس یا خدمات
Medborgarskap -  تابعیت، برای مثال تابعیت سوئدی: Svensk medborgarskap
Moms -  به معنی مالیات بر ارزش افزوده است. در سوئد سه نوع مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که معمولی ترین آنها 25% می باشد.
- Synonyms: Mervärdesskatt
Nominell ränta -  نرخ بهره و یا سودی که میزان تورم در آن گنجانده شده است و سالانه بانک ها و موسسات اعتباری اعلام میکنند. به بهره بازار معروف استبرای حساب کردن بهره واقعی، تورم را از بهره بازار کم میکنند.
- Synonyms: Marknadsränta
Organisationsnummer -  شماره شناسایی افراد حقوقی در سوئد organisationsnummer نام دارد. این شماره شناسایی برای شرکت های enskild firma همان personnummer صاحب شرکت است.همانند personnummer این شماره شناسایی هم 10 رقمی است. رقم اول نشان دهنده نوع شرکت و یا سازمان می باشد. برای مثال organisationsnummer شرکت Aktiebolag با عدد 5 شروع میشود.شماره شناسایی Handelsbolag, kommanditbolag با عدد 9 و ideell förening  با عدد 8 شروع میشوند.
- Synonyms: org. nummer
Påbyggnadsutbildning (PU) -  دوره های کوتاه آموزشی فنی حرفه ایی که در مدارس بزرگسالان برگزار میشود. هدف این دوره ها آشنایی افراد با محیط کار و آماده سازی آنها   برای ورود به بازار کار می باشد.
Personligt brev -  نامه شخصی که همراه رزومه فرستاده میشود.
Personnummer -  شماره شناسایی افراد حقیقی 10 رقمی که 6 رقم اول آن تاریخ تولد فرد است و 4 رقم آخر شماره های شناسایی به حساب می آیند. شماره شناسایی در سوئد به شکل "سال،ماه،روز-چهار رقم" است. خط تیره بعد از تاریخ تولد، برای افراد بالای 100 سال به علامت به اضافه + تغییر میکند. از عدد سوم آخر شماره شناسایی میتوان جنسیت افراد را متوجه شد. ارقام زوج برای افراد مونث، و ارقام فرد برای مزکر در نظر گرفته شده است.این شماره شناسایی مخصوص افرادی است که اقامت سوئد را دارا هستند.
Porto -  هزینه پست
Praktik -  به معنای کار آموزی می باشد. کار آموزی در شرکت های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. حداگثر زمان کارآموزی طبق قوانین سوئد ۶ ماه است.
Preliminär -  مقدماتی، اولیه
Protokoll -  صورت جلسه
Real ränta -  نرخ بهره و یا سودی که تورم در آن هیچ نقشی نداردبعد از کم کردن میزان تورم از بهره بازار (Nominell) نرخ بهره واقعی مشخص میشود.برای مثال اگر بهره بازار ۱۱ درصد باشد و تورم ۴ درصد، بهره واقعی ۷ درصد میشود. 
Riksnorm -  مبلغ استاندارد سراسری هر ساله توسط دولت تعيين می شود. مبالغی که جزء مبلغ استاندارد هستند، براساس محاسبه های اداره کل حمايت از مصرف کنندگان تعيين شده اند و بايد در سطح يک مصرف معمولی باشند. به عبارت ديگر نه مصرف حداقل و نه مصرف لوکس. اين مبلغ ها برای خانوارها و گروه های سنی گوناگون درنظر گرفته شده اند. 
Rörlig pris -  قیمت متغیر
Rörlig ränta -  بهره و یا سود متغیر
Sambo -  به دو نفر که با هم رابطه عاشقانه دارند اما ازدواج نکردند و زیر یک سقف زندگی میکنند سامبو میگویند. سامبو یک hushåll به حساب می آید
Samlat betygsdokument -  مدرکی که در آن تمامی نمرات گرفته شده از دبیرستان و مدارس بزرگسالان ثبت شده است.تفارت این مدرک با  slutbetyg در تعداد نمرات است. مجموع نمرات slutbetyg در دبیرستان و مدارس بزرگسالان،به ترتیب ۲۵۰۰ و ۲۳۵۰ می باشد ولی در این مدرک مجموع نمرات میتواند بیشتر و یا کمتر باشد.
Sjukersättning -  کمک هزینه‌ایی که به بیماران بین 30 تا 64 سال که بخاطر بیماری‌شان احتمالا هرگز نمیتوانند به صورت تمام وقت کار کنند، تعلق میگیرد.
Skatteverket -  اداره مالیات;وظایف اصلی اداره مالیات سوئد همانطور که از اسمش پیداست رسیدگی به مالیات افراد حقیقی و حقوقی و این اداره همچنین مسئولیت امور ثبت احوال و سجلات کشور سوئد را به عهده دارد.برای مثال:اظهارنامه های مالی افراد به اداره مالیات ارسال میشود کارت های شناسایی سوئدی نیز، اداره مالیات صدور می کند.
Slutbetyg -  کارنامه تحصیلی در پایان دوره های راهنمایی و دبیرستان. برای گرفتن این کارنامه در مقطع دبیرستان داشتن ۲۵۰۰ نمره الزامیست. اگر تحصیلات خود را در مدارس بزرگسالان تکمیل کرده اید، میتوانید با گذراندن ۲۳۵۰ واحد، کارنامه پایانی مقطع دبیرستان را دریافت کنید.
Soprum -  اتاق مخصوص زباله‌ها
- Synonyms: avfallsrum
Sopsortering -  تفکیک زباله
Studiehjälp -  کمک هزینه تحصیلی است که دانش آموزان تا ترم بهاری سالی که ۲۰ ساله میشوند، در مقاطع راهنمایی و دبیرستان دریافت میکنند. بعد از آن دانش آموزان میتوانند تقاضای studiemedel بدهند . این کمک هزینه از اداره CSN پرداخت میشود.
Studielån -  وام تحصیلی که به افراد بالای 20 سال و در بعضی شرایط به افراد بالای 18 سال تعلق میگیرد. این وام ماهانه از CSN پرداخت میشود و بعد از گذراندن دوره تحصیلی دانشجو باید به صورت ماهانه با بهره تغریبا کمی شروع به باز پرداخت کند. بازپرداخت وام در اقساط و دوره های بلند مدت صورت میگیرد. در صورتی که فرد درآمد بسیار کمی داشته باشد، میتواند در شرایط خاصی بازپرداخت وام را عقب بیاندازد.
Studiemedel -  کمک هزینه تحصیلی که به دانش آموزان و دانشجویان بالای ۲۰ سال، تعلق میگیرد. با توجه به درآمد، افراد میتوانند وام های تحصیلی ماهانه ایی هم از CSN بگیرند.
Tack vare det -  به لطفِ، به کمکِ، به یمنِ
- Synonyms: på grund av
Tillsvidare -  دائمی
Uppläggningsavgift -  هزینه تنظیم قرارداد
Uppsägning -  اسم است و به معنای فسخ کردن می باشد. برای به کار بردن فعل از Säga upp استفاده میشود. مانند Jag ska säga upp hyreskontraktet.
Uppsägningstid -  مدت زمان معینی مابین اعلام فسخ قرارداد تا فسخ واقعی قرارداد.برای مثال، جهت فسخ قرارداد اشتراک اینترنت، باید از سه ماه قبل به شرکت اینترنت اطلاع داده شود. در این سه ماه فرد مؤظف به پرداخت هزینه اشتراک اینترنت می باشد و پس از گذشتن این سه ماه، قرارداد به کل فسخ می شود.به این سه ماه uppsägningstid می گویند
Vanlifa frågor -  سوالات رایج
Vuxen -  افراد بالای 20 سال معمولا بزرگسال تلقی میشوند. این سن در تمامی شهرها ، ادارات و سازمان های مختلف متغییر است.
Yrkessvenska -  دوره های آموزشی زبان سوئدی که مرتبط با مشاغل و تحصیلات افراد از طرف اداره کار برگزار میشود. . 
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
71