از فاکتور تا اداره مصادره اموال Kronofogden

18
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
9111
Samtrygg hy och hyr ut bostad

پروسه پرداخت نکردن یک فاکتور تا رسیدن به اداره مصادره اموال Kronofogden چقدر طول میکشد؟ چقدر زمان میبرد تا شما betalningsanmärkning بگیرید؟ آیا شرکت های Inkasso هم باعث گرفتن betalningsanmärkning میشوند؟ به موقع پرداخت نکردن فاکتورها چه عواقبی دارد؟

نکات کلیدی این مقاله
UCشرکتی است که فهرست تمام شهروندان سوئدی به اضافه وضعیت اقتصادی آنها، در آن ثبت شده است.
Betalningsanmärkningزمانی که شما به عنوان یک شخص بد حساب شناخته بشوید، علامتی کنار اسم‌تان در فهرست شهروندان سوئدی قرار میگیرد
Utmätningزمانی که نتوانید تمام بدهی های خود را پرداخت کنید، اداره مصادره اموال Kronofogden ، اموال شما را مصادره میکند.
Påminnelseفاکتور یادآوری جهت پرداخت فاکتور اصلی

بد حساب شناخته شدن در فهرست UC، یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این پروسه چند ماهی طول می کشد و اگر شما تمام مراحل این پروسه را بدانید مطمئنا میتوانید سر وقت از به بار آمدن هزینه های اضافی جلوگیری کنید. پرداخت نکردن یک فاکتور در بدترین حالت به گرفتن betalningsanmärkning و حتی utmätning توسط اداره مصادره اموال تبدیل میشود. برای اینکه بتوانیم به راحتی تمام این پروسه را توضیح دهیم، از یک مثال ساده استفاده میکنیم.
سارا از شرکت Tele2 اشتراک تلفن همراه گرفته است. ماهانه مبلغ ۲۰۰ کرون به این شرکت پرداخت میکند. در تمام فاکتور های Tele2 آخرین مهلت پرداخت سی‌ام هر ماه است.
سارا همچنین برای خرید ماشین جدیدش، از بانک Santander وام گرفته است. فاکتور ماهانه سارا به مبلغ ۱۰۰۰ کرون باید تا سی‌ام هر ماه پرداخت شود.

پرداخت فاکتور

نکته مهم درباره پرداخت فاکتورها، توجه کردن به آخرین مهلت پرداخت می باشد. سارا نمیتواند دقیقا سی‌ام فاکتورهای خود را پرداخت کند. چراکه معمولا عملیات بانکی جهت انتقال وجه به حساب شرکت ها حداقل یک روز طول می کشد تا مبلغ پرداختی وارد حساب شرکت بشود. آخرین مهلت پرداخت در اصل آخرین روزی است که باید مبلغ فاکتور به حساب گیرنده، یعنی شرکت مورد نظر ریخته شود.

سارا در ماه آپریل، فراموش میکند که فاکتور Tele2 را پرداخت کند. حدودا هشتم ماه می، فاکتور جدیدی به نام Påminnelse از شرکت Tele2 دریافت میکند. طبق قانون سارا باید ۲۰۰ کرون فاکتور اصلی به اضافه هزینه فاکتور یادآوری påminnelseavgift را در اولین فرصت پرداخت کند. هر روزی که سارا پرداخت این فاکتورها را عقب بیاندازد، بهره‌ایی به نام dröjsmålsränta نیز به این هزینه ها اضافه میشود. و البته Tele2 می تواند اشتراک تلفن همراه سارا را تا زمانی که او تمام مبلغ را پرداخت نکند، قطع کند.

فرض می کنیم که سارا فاکتور بانک santander را نیز پرداخت نکرده است. در این صورت فاکتوری از شرکت Intrum Justitia به نام Påminnelse برای سارا ارسال میشود.

چرا اینبار فاکتور از شرکت دیگری برای سارا ارسال شده است؟

بانک Santander برای آسان کردن کار خود، تمام مکالمات مربوط به فاکتورهایش را به شرکت Intrum Justitia سپرده است.
شرکت Intrum Justitia شرکتی است که به Inkasso معروف است. سارا با دیدن نامه از این شرکت، فکر میکند که نامش در لیست inkasso رفته و امکان گرفتن Betalningsanmärkning را دارد.
اما سارا کاملا اشتباه فکر میکند. تا زمانی که اسم فاکتور Påminnelse است، هنوز سارا بدهکار بانک سنتندر می باشد.
تقریبا ده روز بعد از آخرین مهلت پرداخت فاکتور بانک Santander، امکان دارد شرکت Intrum با سارا تماس بگیرد و دوباره به او درباره‌ی پرداخت فاکتور یارآوری کنند.

شرایط و هزینه های Påminnelse نیز تقریبا شبیه به شرکت tele2 است.
در حال حاضر طبق قانون، هزینه påminnelse از ۶۰ کرون به بالا است و میزان بهره dröjsmålsränta نیز بسته به نوع قرارداد متفاوت می باشد.

Inkassobolag شرکت های اینکسو

شرکت هایی به نام Inkassobolag وظیفه دارند تا بدهکاران را مجبور به پرداخت بدهی خود به طلبکاران کنند. در قوانین سوئد، قانونی به اسم Inkassolagen وجود دارد که تمام هزینه ها و شرایط این شرکت ها را در بر میگیرد.
شرکت های inkasso میتوانند کاملا خصوصی باشند اما تمام قوانین و هزینه‌هایشان با قوانین سوئد برابری دارد. برای مثال کارمزد inkasso طبق قانون ۱۸۰ کرون است و تمام شرکت های inkasso باید 180 کرون از بدهکاران به عنوان کارمزد بگیرند.

در صورتی که سارا بعد از دریافت påminnelse هنوز اقدامی برای پرداخت فاکتورهایش نکند، شرکت Tele2 و بانک Santander میتواند فاکتور خود را به شرکت inkasso بسپارند تا این شرکت از سارا مبلغ فاکتور به اضافه هزینه påminnelse و نیز بهره را از سارا بگیرد. برای هر روزی که سارا پرونده در شرکت Inkasso دارد، بهره‌ایی به میزان هزینه های او اضافه میشود.

بهترین کار این است که سارا با اولین نامه از شرکت Inkasso به آنها زنگ بزند و اعلام کند که تمام صورت حساب را با هزینه های جانبی پرداخت خواهد کرد تا از دادن بهره‌ی بیشتر جلوگیری کند.

شرکت هایی مانند Intrum Justitia و Lindorff بزرگترین شرکت های Inkasso شناخته شده‌اند. اولین نامه‌ایی که از این شرکت ها و یا سایر شرکت های Inkasso دریافت میکنید، inkassokrav نام دارند.

بعضی از بانک ها و شرکت ها، برای از دست ندادن مشتریان خود، سریعا سراغ inkasso نمیروند و سعی می کنند با تماس تلفنی و یادآوری فاکتور، بدهی خود را پس بگیرند. اما بعضی از شرکت های ارائه کننده اشتراک تلفن و اینترنت شاید بعد از اولین فاکتور پرداخت نشده، اشتراک مشتری را قطع کنند و حتی زودتر از آنچه فکرش را بکنید پرونده را تحویل شرکت های Inkasso بدهند.

فاکتور اشتباه

بعد از دریافت påminnelse از شرکت tele2، سارا تصمیم میگیرد که کل مبلغ فاکتور به اضافه هزینه های جانبی را پرداخت کند. اما با این حال بعد از گذشت یک ماه سارا نامه ‌ای به عنوان Inkassokrav دریافت میکند.
سارا از این جریان عصبانی می شود و با شرکت inkasso تماس میگیرد. وی متوجه میشود که فاکتور را با شماره OCR اشتباهی پرداخت کرده است.

نکته مهم: اشتباه وارد کردن OCR nummer تقصیر شماست و باید در اولین فرصت با بانک و همچنین شرکت طلبکار تماس بگیرید.

بعد از تماس سارا با شرکت Tele2، مشکل سارا به کل حل میشود اما او باید تمام هزینه های جانبی را بدهد. چراکه سارا مسئول پرداخت فاکتور با OCR صحیح است.

تحویل پرونده به اداره مصادره اموال Kronofogden

سارا هنوز فاکتورهای مربوط به بانک Santander را پرداخت نکرده است. او میتواند برای جلوگیری از رفتن به Inkasso با بانک سنتندر برای گرفتن مهلت بیشتری جهت پرداخت فاکتور، تماس بگیرد. اما سارا که نا امید از توان مالی‌اش برای پرداخت فاکتورها است، با بانک هیچ تماسی نمیگیرد.
بعد از گذشت مدتی، بانک Santander تصمیم میگیرد که فاکتور سارا را تحویل شرکت Intrum Justitia بدهد.
بعد از اینکه سارا inkassokrav را دریافت کرد، باید با شرکت Inkasso تماس بگیرد. سارا که به تازگی بیکار شده است و موقعیت اقتصادی خوبی ندارد، شرایط خود را برای شرکت Inkasso تعریف می کند.
این شرکت با دیدن رتبه مخصوصی که وضعیت اقتصادی افراد را نشان میدهد، تصمیم میگیرد به سارا دو هفته وقت بدهد تا او فاکتور را به صورت کامل با هزینه های جانبی پرداخت کند.

نکته مهم: تمام افراد دارای رتبه ایی هستند که وضیت اقتصادی‌شان را نشان میدهد. شرکت های Inkasso با دیدن رتبه شما، میتوانند به شما فرصت بیشتری دهند و یا اگر رتبه شما بسیار پایین باشد، میتوانند مستقیما پرونده را تحویل اداره مصادره اموال Kronofogden بدهند. در هر صورت تماس با شرکت inkasso بهترین روش برای جلوگیری از رفتن به kronofogden است.

بعد از گذشت یک ماه سارا فاکتور جدیدی از بانک Santander دریافت میکند. اما او که توان مالی پرداخت این فاکتور را نیز ندارد، دوباره Påminnelse میگیرد و بعد از مدتی این فاکتور نیز در اختیار شرکت Intrum قرار میگیرد.

دراینجا سارا میتواند بین این دو راه یکی را انتخاب کند:

 • قسط بندی بدهی خود
 • رفتن به Kronofogden

قسط بندی بدهی

بعد از تماس با شرکت intrum که پرونده‌ی inkasso را در اختیار دارد، سارا تصمیم میگیرد بدهی خود را قسط بندی کند.
توجه کنید که قسط بندی بدهی نیز باعث میشود که هزینه‌های دیگری نیز به مبلغ اصلی اضافه شود. برای مثال هزینه قسط بندی ۱۷۰ کرون و ۶۰ کرون برای هر فاکتور جدید.

اداره مصادره اموال Kronofogden

اگر سارا هیچ اقدامی برای قسط بندی و یا پرداخت کل هزینه‌ها نکند، شرکت inkasso پرونده را به اداره مصادره اموال Kronofogden ارجاع میدهد. در این صورت حکم پرداخت صادر میشود. این حکم به سوئدی Betalningsföreläggande نام دارد.
هزینه تنظیم این حکم که ۳۸۰ کرون است، به هزینه های سارا اضافه میشود.

بعد از اینکه حکم پرداخت صادر شد، اداره مصادره اموال نامه‌ایی به سارا ارسال میکند. اولین کاری که سارا باید انجام دهد، باخبر کردن kronofogden از دریافت نامه است.
در این نامه بخشی به اسم delgivningskvittot وجود دارد که سارا باید آن را امضا کرده و به آدرس kronofogden ارسال کند.
قدم دوم سارا این است که نسبت به پرداخت بدهی اقدام کند. اگر سارا فکر میکند که این بدهی به کل اشتباه است، باید این نکته را به kronofogden اعلام کند.
مدت زمانی که سارا مهلت دارد، تا در مورد پرونده و حکم پرداخت، توضیحی ارسال کند، در نامه به عنوان förklaringstid نوشته شده است.

سارا باید در مهلتی که به او داده شده است، تمام بدهی خود را پس بدهد. اگر او توان مالی پرداخت تمام مبلغ را نداشته باشد، باید با صحبت کردن با شرکت inkasso بدهی خود را قسط بندی کند.

بعضی از ادارات و شرکت ها مستقیما بعد از اولین فاکتور یادآوری، پرونده را به اداره مصادره اموال ارجاع میدهند. برای مثال CSN

در صورتی که سارا هیچ اقدامی درمورد پرونده‌اش انجام ندهد، اداره مصادره اموال kronofogden تصمیم نهایی را میگیرد و سارا را بدهکار به حساب می آورد.
در این صورت به درخواست طلبکار، kronofogden وضعیت اقتصادی سارا را کنترل میکند و برای مصادره اموال اقدام میکند.
در این مثال، سارا با وامی که از Santander گرفته بود، ماشین جدیدی خریداری کرده بود، که به احتمال زیاد اولین قدم برای پرداخت بدهی، باز پس گرفتن ماشین از سارا است. با گرفتن ماشین توسط بانک، سارا میتواند ما بقی وام را تا حدودی پرداخت کند. اما چون قیمت ماشین بعد از استفاده کمتر از قیمت نو است، اداره مصادره اموال مجبور به مصادره کردن اموال دیگر سارا نیز میشود تا بتواند کل بدهی سارا را پرداخت کند. این اموال میتواند دوربین عکاسی، کامپیوتر و یا هر چیز با ارزش و بی ارزش دیگری باشد.

اگر سارا به هر دلیلی تصور کند که نیازی به پرداخت فاکتور ندارد

اگر سارا به هر دلیلی حکم پرداخت را اشتباه بداند، باید در مهلتی که به او داده شده، توضیحات خود را به اداره مصادره اموال ارسال کند. به اینکار bestrida می گویند.
اداره مصادره اموال Kronofogden توضیحات سارا را به شرکت Inkasso ارسال میکند. اگر شرکت Inkasso با سارا موافق نباشد، میتواند حکم را به دادگاه سوئد ارسال کند.

نکته مهم: اداره مصادره اموال، دادگاه نیست

برای اینکه اداره مصادره اموال پرونده را به دادگاه ارائه دهد، هزینه‌ایی بین 600 تا 2500 کرون از شرکت Inkasso میگیرد.
در صورتی که سارا در دادگاه نتواند حرف خود را ثابت کند و دادگاه به وی رای منفی بدهد، سارا باید تمام هزینه های Inkasso و هزینه های جانبی دیگر درمورد دادگاه را پرداخت کند.

چه زمانی سارا Betalningsanmärkning میگیرد؟

نکته اول این است که اداره مصادره اموال، مسئول betalningsanmärkning نیست و این UC است که این علامت را کنار اسم شما میگذارد. UC و شرکت های دیگری که وضعیت اقتصادی افراد را کنترل میکنند، روزانه اطلاعاتی از Kronofogden میگیرند.
زمانی که اداره مصادره اموال رای نهایی نسبت به بدهکار بودن سارا، را اعلام می کند، سارا betalningsanmärkning میگیرد.
گرفتن حکم پرداخت، مساوی با گرفتن betalningsanmärkning نیست. زمانی که شما بدهکار به حساب بیایید، betalningsanmärkning میگیرید.
Betalningsanmärkning تا سه سال در کنار اسم شما باقی می ماند و با این علامت شما نمیتوانید جنس قسطی بخرید، وام بگیرید و یا آپارتمانی اجاره کنید.

نکته مهم: داشتن betalningsanmärkning و بدهی در اداه کرونوفوگدن در گرفتن medborgarskap تاثیر منفی می گذارد. معمولا این افراد به درخواست شهروندی خود، جواب منفی میگیرند.

حال می توانید با ماشین حساب، مجموع هزینه های سارا را حساب کنید. فاکتور اصلی سارا تنها 1000 کرون بود. به این فاکتور هزینه های فاکتور یادآوری، هزینه های Inkasso، بهره ، هزینه های اداره مصادره اموال و دادگاه اضافه شد. فکر میکنید مجموع هزینه های سارا چند برابر شده است؟

اگر تجربه شخصی از kronofogden دارید، میتوانید تجربه خود را با دیگران در قسمت نظرات در میان بگذارید.

منبع:
سایت کرونوفوگدن
شرکت اینتروم
اسامی شرکت ها تنها به عنوان مثال در این مقاله گنجانده شده‌ است.

Samtrygg hy och hyr ut bostad
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
9111
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • 18 دیدگاه

  1. سارا موسوی در

   الان دقیقا من تو همچین شرایطی هستم ..پست چی فاکتور میندازه ساختمون کناری ..اون وقت ما باید تاوان بدیم

   • Iranianswed - ایرانیان سوئد در

    متاسفانه این اتفاقاها زیاد می‌افته، شما اول باید با اداره پست صحبت کنید، و بعد تا جایی که میتونید، فاکتور ها را الکترونیکی کنید، تا از دست پست و پست‌چی راحت شید.

   • Iranianswed - ایرانیان سوئد در

    منظورم E-faktura هست، تمام فاکتور هایی را که میگیرید، بعد از اینکه توی بانک ثبتشون کردید میتونید درخواست E-faktura بدید، از ماه بعد دیگه به شکل پستی براتون نمیاد و هر ماه از طرف بانک یک ایمیل میگیرید که فاکتور جدید اومده، همه چیز آمادس و فقط شما امضا میکنید با بانک آیدی و پرداخت میشه.

  2. پرنده مهاجر در

   چقدر طول می کشه یکنفر از لیست سیاه دربیاد ؟ مثلا اگر تمام بدهی هاشو پرداخت کنه بلافاصله در میاد یا نه ؟
   و دیگه اینکه کسی که زیر ۱۰۰ هزار کرون بدهکاره با کسی که بدهی های سنگین داره در گرفتنِ خونه ( خرید ) باهاش یک جور برخورد میشه یا نه در برخی موارد طبق شرایط تصمیم گیری میشه ؟

   • Iranianswed - ایرانیان سوئد در

    در صورتی که فرد از اداره کرونوفوگدن، utslag گرفته باشه، هیچ فرقی نداره کی بدهی‌اش را پرداخت کنه، در هر صورت از روزی که utslag گرفته تا حداقل سه سال بعد، در این لیست باقی می مونه، اما خوب هر چه زودتر پرداخت بشه بهتره چون بهره کمتری میاد.
    شرایط و قوانین برای همه یکیه،تنها فرق اینه که وقتی بدهی بسیار سنگین باشه و فرد توانایی مالی نداشته باشه، میتونه قسط بندی کنه که در این صورت اسمش skuldsanering هست. در طول مدت پنج سال، فرد تا جایی که امکان داره بدهی‌اش را پس میده، و اگر به قول معروف زیر خط فقر زندگی میکرد احتمال داره کلا بدهی را ببخشن. اما باید مدارک و شواهد خیلی بالایی برای ناتوانایی مالیش در اختیار کرونوفوگدن بزاره. معمولا برای اشخاصیه که بدهی بسیار بالایی دارند.

  3. سلام
   تشكر ميكنم از معلومات تان بخشين منم رفتم kronofogden بايد چى كار ميشه همراه يه وكيل صحبت كنم ؟؟

   • Iranianswed.com - سایت ایرانیان سوئد در

    اگر فکر میکنید که به اشتباه به kronofogden رفته‌اید، میتوانید با گرفتن وکیل، حرفتان را ثابت کنید البته توجه کنید که اگر دادگاه را ببازید، باید تمام مخارج جانبی مانند دادگاه، وکیل طرفین و سایر مخارج را پرداخت نمایید.
    اگر هم به درستی بدهکار هستید، نیازی به وکیل نیست. اول delgivningskvittot
    را امضا کنید و به آدرس درج شده بفرستید. قدم بعدی تماس گرفتن با شرکت اینکسو و یا طلبکار است. اگر توان پرداخت یکجا را ندارید، مسلما میتوانید قسط بندی کنید. در هر صورت حتما تماس بگیرید.

  نظر شما چیست؟

Vimla Halva Pris i 3mån