طریقه نوشتن Personligt Brev

1
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
25

برای پیدا کردن کار در سوئد شما نیازمند به داشتن رزومه کاری CV و نامه شخصی یا همان personligt brev هستید. در مقاله گذشته به نکات مهمی درباره نوشتن CV پرداختیم. اما شاید سخت ترین کار برای حتی سوئدی ها هم نوشتن personligt brev باشد. اینکه چطور نامه را شروع کنید، چطور تمام کنید؟ دقیقا درباره چه چیزی حرف بزنید و چه چیز هایی ننویسید!

بخوانید: مختصری درباره رزومه – دانلود قالب های آماده CV

این مقاله ترجمه شده و از زبان بنیانگذار شرکت سوئدی Cruited است که خدمات مربوط به کاریابی و نوشتن CV و personligt brev را انجام میدهد. لینک سوئدی این مقاله در پایین صفحه قرار دارد.

برای اینکه کاندیدهای مصاحبه کاری را انتخاب کنم، رزومه های فرستاده شده را نمیخوانم، معمولا فرد مناسب را از روی معیار های دیگرش پیدا میکنم، وقتی که فرد مورد نظر را یافتم، یک نگاه کوتاهی به رزومه اش می اندازم تا برای مصاحبه چند سوال طراحی کنم.
از نظر من فقط دو مسئله مهم هست، که اگر شما آنها را در نظر بگیرید، مطمئنم به شغل مورد علاقه تان میرسید، حتی بدون رابطه!

1- چرا شرکت ما را انتخاب کردید؟؟

همیشه داشتن سال ها تجربه کاری، یا نمرات عالی از دانشگاه، به مصاحبه و استخدام ختم نمیشود. باید در personligt brev خود، بنویسید چرا دقیقا شرکت ما را انتخاب کردید! یعنی همان قدر که از خودتان حرف میزنید از شرکت ما هم به عنوان صاحبکار بنویسید! اینطوری نشان میدهید که درباره شرکت و رقبایش اطلاعات کافی دارید، و خود را یکی از ما میدانید!

2- عشق و علاقه خودتان را به این کار نشان دهید!

من کسی را استخدام میکنم که نسبت به کارش علاقه داشته باشد و به طور واضح نشان دهد که تشنه گرفتن این کار است! داشتن علاقه به یک شغل، قابل جعل کردن نیست! پس صادق باشید. اگر فقط این کار را پله اول به سوی آینده کاریتان میبینید و خودتان را در ۱۰ سال آینده در شرکت ما تصور نمیکنید، هیچ ایرادی ندارد!! بنویسید و صادق باشید! اینطوری نشان میدهید که کجای راه هستید و به خودتان اعتقاد و اطمینان دارید.

این نکات را در نوشتن Personligt brev درنظر بگیرید تا کار دلخواهتان را بدست آورید

وقتی برای شرکتمان دنبال حقوقدان بودیم، رزومه و personligt brev جالبی بدستم رسید. از دختری که حقوقدان نبود و اصلا کار حقوقدانی را دوست نداشت. اما با این حال رزومه خود را برای ما فرستاده بود.
تا قبل از مصاحبه، نمیدانستم چه درسی خوانده و چه مدرکی دارد، (چون اصلا رزومه او را نگاه نکرده بودم) اما personligt brev نیم صفحه ایش کافی بود تا به مصاحبه دعوت شود.

او کاری را میخواست که ما نداشتیم، شغلی در نظرش بود که در شرکت ما نبود. ولی واضح بود که چرا ما را به عنوان صاحبکار انتخاب کرده، و کاملا واضح بود که از صمیم قلب چه چیزی میخواهد: میدونم که این کار در شرکت شما نیست ولی این را هم میدونم که تا چند سال دیگه تمام شرکت ها به فکر این مسئله می افتند. من در هر صورت در این زمینه کار میکنم و میدونم که میتونم با شما شروع کنم چون شما مثل بقیه شرکت ها فکر نمیکنید و میخواهید که اول باشید.”ا
ما او را استخدام کردیم! در همان شغلی که مد نظرش بود

نباید ها

حالا نگاهی به نبایدهای رزومه و نامه شخصی می اندازیم

زیادی نوشتن

خیلی وقت ها آدم ها میخواهند در همه موارد خودشان را خوب جلوه بدهند و دقیقا هر چیزی که آگهی استخدام آمده را دارا باشند. مثلا کسی که خودش را منظم، خون گرم، مطمئن، خلاق، تجزیه گرا و عاشق کار گروهی معرفی میکند در ادامه مینویسد که خیلی خوب میتواند به تنهایی کار کند و تحمل استرسش بالاست! خوب مطمئنا داشتن این صفات، همه با هم، کمی غیر واقعی است. نامه هایی که در آن کلی صفات اخلاقی نوشته شده، برایم جذابیتی ندارد.

پیشنهاد: نامه خودتان را یک بار بخوانید، دور سه تا از صفات مهم اخلاقیتان دایره بکشید و سعی کنید درباره آنها بیشتر صحبت کنید، مابقی را پاک کنید!

یک personligt brev و CV به هزار تا شرکت نفرستید!

خیلی وقت ها معلوم هست که نامه و رزومه فرستاده شده، قبلا برای شرکت دیگری نیز فرستاده شده است. مثلا غلط های املایی در نوشتن اسم شرکت، یا حرف های کلیشه ایی و تکراری که از اینترنت کپی پیست شده.

جمله بندی

جمله بندی و چطور توضیح دادن مسائل بسیار مهم هست. طوری ننویسید که انگار به صورت تصادفی کار قبلیتان را گرفتید، بلکه نشان دهید که شما خواستید و شما تصمیم گیرنده اصلی در انتخاب کردن شغل هایتان بودید. مثلا جمله تان را با tach vare det و یا detta lett mig till شروع نکنید. بلکه بنویسید: Jag valde att…
به این دو جمله نگاه کنید: Mitt jobb på McDonald’s har inneburit mycket ansvar
Jag tog ett stort ansvar på McDonald’s
جمله دومی برای خواننده جذابیت بیشتری دارد.

رزومه هایی که پاراگراف های زیادی دارند

وقتی که آدم شغل های مختلف و کوتاه مدت زیادی داشته باشد، معمولا رزومه طولانی با پاراگراف های زیادی دارد. پیشنهاد میکنم رزومه کاریتان را به صورت Funktionell بنویسید، یعنی اگر سه ماه در McDonald’s کار کردید، یک سال در BurgerKing چند ماه در Max، لازم نیست برای هر یک عنوان و پاراگراف جدیدی درست کنید. بلکه همه اینها میتوانند زیرمجموعه Kundservice i restaurang باشند.

 

منبع:

http://www.vd-blogg.se/

مترجم: ندا خ

Vimla Halva Pris i 3mån
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
25
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • 1 دیدگاه

    نظر شما چیست؟

Vimla Halva Pris i 3mån