شرایط گرفتن تابعیت سوئدی

32
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
143222
Vimla Halva Pris i 3mån

در مقاله قبلی به سوالاتی مانند چگونگی دریافت اقامت دائم سوئد و باز پس گرفتن اقامت دائم سوئد پرداختیم. در این مقاله به موضوع تابعیت سوئدی نگاهی می اندازیم. شرایط اولیه دریافت تابعیت سوئدی را به طور کلی توضیح میدهیم. این مقاله با تستی به نام کنترل تابعیت سوئدی که از سایت اداره مهاجرت به فارسی ترجمه شده، به پایان میرسد. این تست به صورت خودکار وضعیت کنونی شما جهت گرفتن تابعیت سوئدی را ارزیابی میکند.

دارا بودن اقامت دائم سوئد مساوی با تابعیت سوئد نیست. برای مثال تنها شهروندان سوئدی در انتخابات مجلس حق رای دارند.

 • میتوانند نامزد انتخاباتی در مجلس سوئد شوند.
 • میتوانند به استخدام پلیس و یا عضویت در ارتش درآیند.
 • راحت‌تر میتوانند در کشورهای اروپایی کار کنند.
همچنین تا امروز قانونی دال بر باز پس گرفتن شهروندی سوئدی در مجلس تصویب نشده است. این بدین معناست که به هیچ عنوان یک شهروند سوئدی، از سوئد اخراج نمیشود.

شرایط گرفتن تابعیت سوئدی

در بعضی از شرایط، افرادی که بین ۱۸ تا ۲۱ سال سن دارند، میتوانند با پر کردن فرم مخصوص Anmälan om svensk medborgarskap به راحتی تقاضای تابعیت سوئدی کنند.
تنها نکته مهم در این مسئله این است که فرد باید در سوئد وارد سن ۱۳ سالگی شده باشد و همچنین حداقل پنج سال از اقامتش در سوئد گذشته باشد.

در غیر این صورت، برای دریافت تابعیت سوئد، باید شرایط زیر را دارا باشید: (به جزئیات تک تک موارد در ادامه می‌پردازیم)

 • حداقل سن شما باید ۱۸ سال باشد. افراد زیر ۱۸ سال زیر سن به حساب می آیند و ما در این مقاله به این گروه نمیپردازیم
 • شما باید بتوانید هویت خود را احراز کنید.
 • شما باید به اندازه کافی در سوئد زندگی کرده باشید
 • شما باید دارای اقامت دائم سوئد و یا حق زندگی در سوئد باشید.
 • نداشتن بدهی و سابقه کیفری.

۱- احراز هویت

احراز هویت به سه طریق مختلف امکان پذیر می باشد:

 • به وسیله اصل پاسپورت و یا اصل مدارک شناسایی کشورتان

پاسپورت و یا هر مدرک شناسایی باید با کیفیت خوب، عکس‌دار و صادر شده از یک اداره معتبر دولتی از کشورتان باشد.
هیچ شکی نباید در اصل بودن مدرک شناسایی یا پاسپورت به وجود آید
شما باید شخصا و حضورا تقاضای پاسپورت و یا مدرک شناسایی را از اداره مربوطه کرده باشید و یا این مدرک باید توسط شما؛ شخصا و حضورا از اداره مربوطه تحویل گرفته شده باشد.

اطلاعات مهم مخصوص پاسپورت های اففان
به گفته اداره مهاجرت سوئد: طبق اطلاعاتی که ادارات دولتی افغانستان به اداره مهاجرت سوئد تحویل داده‌اند، پاسپورت های صادر شده از افغانستان به راحتی قابل جعل کردن هستند و به همین دلیل از اعتبار بسیار کمی برخوردار می باشند. اگر شما دارای پاسپورت افعانستان هستید، بهتر است در مورد اثبات هویت‌تان با اداره مهاجرت سوئد تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر به زبان سوئدی

 • یکی از بستگان نزدیک هویت شما را تایید کند

منظور از بستگان نزدیک: پدر و مادر، فرزندان و خواهر و برادر بزرگسال می باشد. بستگان نزدیک تنها در صورتی میتوانند هویت شما را اثبات کنند که:

 • خود با اثبات هویت و تحویل مدارک شناسایی از کشورشان، تابعیت سوئد را دریافت کرده باشند.
 • در پرونده اقامتی شما و بستگانتان، باید نسبت خانوادگی شما ذکر شده باشد.
 • همسر شما تنها در صورتی میتواند هویت شما را اثبات کند که شما و ایشان قبل از ورود به کشور سوئد، سال های زیادی باهم زندگی کرده باشید.
 • در بعضی از شرایط، شما میتوانید بدون احراز هویت، تابعیت سوئد را دریافت کنید:
 • امکان تهیه، تقاضا و دریافت مدرک شناسایی از کشور‌تان را نداشته باشید
 • حداقل بیش از ۸ سال در سوئد زندگی کرده باشید
 • در طول این مدت ۸ سال، بدون وقفه، در سوئد با یک هویت زندگی کرده باشید.

اگر شما هویت خود را بعد از چند سال تغییر داده باشید، به سختی میتوانید از این اصل استفاده کنید. این بدین معناست که احراز هویت شما بدون مدرک شناسایی بسیار سخت‌تر می باشد.

۲-شما باید به اندازه کافی در سوئد زندگی کرده باشید. Hemvisttid

معمولا اشخاص بعد از ۵ سال زندگی متوالی در سوئد، میتوانند درخواست تابعیت سوئدی بدهند. این پنج سال از زمانی که شما اقامت دائم و یا موقت دریافت کرده‌اید ، حساب میشود.
مثال:
علی برای تحصیل به سوئد در سال ۲۰۱۰ اقامت یک ساله سوئد را دریافت میکند. بعد از یک‌سال او با ثبت شرکت، در سال ۲۰۱۱ اقامت سرمایه‌گذاری میگیرد و دوسال دیگر در سوئد می ماند. علی میتواند در سال ۲۰۱۶ اقدام برای دریافت شهروندی سوئد بکند. چراکه یک سال اول، برای تحصیل به سوئد آمده بود و قصد ماندن را نداشت.
تنها در صورتی که علی از طریق تحصیل در مقطع دکترا به سوئد آمده باشد، میتواند در بعضی از شرایط خاص دوران تحصیلش را نیز جز hemvisttid حساب کند.

زندگی با شخص سوئدی به عنوان sambo و یا ازدواج رسمی

اگر شما با شخصی که تابعیت سوئد دارد، ازدواج کرده‌اید و یا دوسال به عنوان sambo زندگی کرده باشید، میتوانید بعد از سه سال درخواست تابعیت خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید.(به مثالی که در ادامه می آید، توجه کنید)
توجه کنید که فقط ازدواج با فرد سوئدی کافی نیست. شما باید باهم در یک آدرس زندگی کرده باشید.

مثال
مونا سال ۲۰۱۰ از طریق ازدواج با حمید اقامت سوئد را دریافت می کند. بعد از چند سال مونا میتواند درخواست شهروندی دهد؟

بعد از سه سال:
بعد از سه سال یعنی در سال ۲۰۱۳ در صورتی که حمید از بدو تولد، دارای تابعیت سوئدی بوده باشد.
اگر حمید از دوسال قبل از ازدواج یعنی از سال ۲۰۰۸ تابعیت سوئدی گرفته باشد، باز هم مونا میتواند سه سال بعد از ورودش به سوئد، درخواست تابعیت سوئدی دهد. اما به شرطی که مونا با جامعه سوئد اخت گرفته باشد: از نظر اداره مهاجرت توانایی صحبت به زبان سوئدی، توان مالی و مدت زمان رابطه بین مونا و حمید در ارزیابی و بررسی پرونده مهم می باشد.

بعد از پنج سال:
اگر حمید در سال ۲۰۰۹ و یا بعد از آن شهروند سوئد شده باشد.

اقامت از طریق پناهندگی

در بعضی از اوقات دریافت تابعیت سوئدی بعد از ۴ سال نیز امکان پذیر می باشد. برای مثال اشخاصی که از طریق پناهندگی، اقامت سوئد را دریافت کرده‌اند.
این مدت زمان از روزی که شما اقامت سوئد (چه دائم و چه موقت) را دریافت کرده‌اید، حساب می شود.

اگر شما از طریق پناهندگی اقامت سوئد را دریافت کرده‌اید و با اولین ansökan جواب مثبت گرفته‌اید، میتوانید از روزی که خودتان را به اداره مهاجرت معرفی کرده‌اید، hemvisttid را حساب کنید.
اگر ابتدا جواب منفی گرفته‌اید و با فرستادن ansökan جدیدی دوباره درخواست اقامت نموده‌اید، باید از روزی که جواب مثبت گرفتید، Hemvisttid را حساب کنید.
در صورتی که نمیدانید اقامت را با ansökan جدیدی دریافت کرده‌اید یا نه، از وکیل پرونده‌تان سوال نمایید. این مشاوره‌ها بدون هزینه می باشد.

اگر شما در سال بیشتر از ۶ هفته خارج از سوئد بوده‌اید، باید این ۶ هفته را از hemvisttid کم کنید.

۳-نداشتن بدهی و سابقه کیفری.

داشتن پرونده در اداره مصادره اموال Kronofogden و همچنین سابقه کیفری، به روند دریافت تابعیت شما تاثیر منفی می گذارد.

پرونده در اداره مصادره اموال:

اگر شما دارای betalningsanmärkning باشید و یااگر هر پرونده مربوط به بدهی در اداره مصادره اموال داشته باشید، و یا مالیات پرداخت نشده‌ای داشته بلشید، به درخواست تابعیت شما جواب منفی داده خواهد شد.
حتی اگر تمام بدهی خود را پرداخت کرده باشید، باید حداقل دوسال از تاریخ باز پرداخت بدهی گذشته باشد تا بتوانید شهروند سوئد شوید.

سابقه کیفری

در صورتی که به هر دلیلی سابقه کیفری دارید، (برای مثال گرفتن جریمه رانندگی) باید مدتی از سابقه کیفری شما بگذرد تا بتوانید شهروند سوئد شوید. به این مدت Karenstid میگویند.
معمولا karenstid از زمانی که جرم را مرتکب شده اید حساب میشود. اگر بخاطر مرتکب شدن جرم، به مدت طولانی زندان رفته‌اید، معمولا این Karenstid بعد از آزادی شما شروع میشود.


آیا میتوانید تابعیت سوئدی بگیرید؟

با پاسخ دادن به سوالات زیر میتوانید وضعیت کنونی خود را در رابطه با گرفتن تابعیت سوئدی ارزیابی کنید. برای استفاده مجدد از این تست، حتما دکمه “دوباره محاسبه کنید” را بزنید.

مدت زمان انتظار برای دریافت رای اداره مهاجرت مربوط به تقاضای تابعیت سوئدی متغییر می باشد. در حال حاضر حتی اگر تمام مدارک و شرایط لازم برای گرفتن تابعیت سوئدی را داشته باشید، نتیجه تصمیم گیری بین ۱ تا ۱۷ ماه به طول می انجامد.اگر اداره مهاجرت نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد، مدت زمان انتظار شما، برای دریافت نتیجه تصمیم گیری به بالا ترین حد ممکن میرسد.

توجه کنید: جوابی که از این تست دریافت میکنید، صد در صد نیست. ایرانیان سوئد مسئول جواب هایی که در این ارزیابی به شما میدهد نمی باشد چراکه این تنها یک نسخه ترجمه شده از تست اصلی در سایت اداره مهاجرت می باشد. اداره مهاجرت سوئد این برنامه را تنها برای یک ارزیابی مختصر طراحی کرده است و این تست هیج ارزش حقوقی ندارد.

فرم ارزیابی وضعیت تابعیت سوئدی در حال حاضر به دلیل برخی به‌روز رسانی ها، در دسترس نمیباشد.

Vimla Halva Pris i 3mån
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
143222
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • 32 دیدگاه

  1. Raha Pakro

   يه سوال:
   كساني كه از طريق سامبو با شهروند سوئدي اقامت ميگيرن، در صورتي كه اقامت دو ساله موقت شخص ب دليل تفاوت ادرس در سال اول يك سال ديگر تمديد بشه و در سال سوم اقامت دائم بگيره اين شخص چه زماني ميتونه درخواست پاس كنه؟ ايا زندگي سه سال در سوئد براي دريافت پاس كافي هست؟و به هنگام بررسي بايد همچنان ادرس يكي باشه ياهمون سه سال زندگي در سوئد براي دريافت پاس كافيه و ميشه ادرس رو جدا كرد بعد از سه سال؟
   ممنون

   • Iranianswed.com - سایت ایرانیان سوئد

    برای گرفتن تابعیت سوئدی از این طریق، باید فرد دوسال اخیر را در یک آدرس با سامبو سوئدی‌اش زندگی کرده باشد.
    سامبو سوئدی هم حتما باید یا از روز تولد تابعیت سوئدی داشته باشه، یا حداقل دوسال قبل از اینکه سامبو بشند.
    بعد از گرفتن تابعیت فرد میتونه آدرسش را عوض کنه، اما قبل از اون به احتمال زیاد مشکل ساز میشه.

   • Raha Pakro

    ممنون از پاسخي كه داديد
    دو شرط اول مثبته فقط شرط سوم كه دقيقا معلوم نيست به چه صورتي هست و جايي هم نتونستم جواب رو پيدا كنم!

   • Iranianswed.com - سایت ایرانیان سوئد

    Ni ska då ha bott tillsammans de senaste två åren. Det räcker inte med att ni är gifta med varandra, ni ska också bo tillsammans.
    دو سال اخیر رو باید باهم زندگی کرده باشید، این یعنی تا وقتی پرونده داره بررسی میشه، باید آدرستون یکی باشه،
    این تنها چیزیه که توی سایت نوشته شده، شما میتونید معمولا این سوالات کوتاه رو رایگان از وکیل مهاجرتی بپرسید.

  2. Masoud Heydari

   سلام ببخشيد اگر باقبولي از كشور ديگه وارد سوئد شيم ايا اون قبولي براي دريافت اقامت كمكي ميكنه مثلاً از unتركيه قبولي كانادارو داشته باشي ولي به جاي پرواز به كانادا

   بااون مدارك به سوئد بياي ايا در روند پرونده كمكي ميكنه ممنون ميشم جواب بدين

  3. Vahid Keshmiri

   سلام و ممنون بابت اطلاعات مفیدتون. میشه لطفا در مورد شرایط گرفتن تابعیت برای دانشجویان دکتری بیشتر توضیح بدید؟ من بعد از پایان دکتری اقامت دائم میگیرم. چند سال بعد از اون میتونم برای تابعیت اقدام کنم؟

   • Iranianswed.com - سایت ایرانیان سوئد

    در حالت عادى پنج سال بعد از اقامت هست، اما معمولا دانشجوهاي دكترى، نيازي نيست پنج سال بعد از اقامت صبر كنند، يعني شما از روزي كه در مقطع دكترى شروع به تحصيل كرديد تا پنج سال بعدش رو حساب كنيد. (اين مسئله صد در صد نيست اما اكثرا اينطوريه)

   • مرمر مشفقی- معصومی

    درباره دکترا شرایط فرق داره. یک سال باید از اقامت دائمتون بگذره و درخواست تابعیت بدید. در صورتی بهتون تابعیت میدن که چه در دوران تحصیل و چه بعد از آن ثابت کرده باشید میل دارید در سوئد زندگی و کار کنید.
    افراد بسیاری رد تابعیت شدند چرا که قبل از این قانون اقامت برای دکترا معمولا دانشجوها مینوشتند قصد ماندن ندارند و همین برایشان دردسر شد. البته به گفته خودشان.. در فیس بوک صفحه ای هست که برای دانشجویان دکترا بین المللی است. اگر پیدا کنم براتون میذارم

  4. Marzye Bakhshi

   سلام خسته نباشید تشکر از اطلاعات مفیدتون. من از ایران با کمک un قبول شدم اومدم سوئد یکسال و نیم میشه خیلی تنهای برام سخته وقتی با کمک un میخواستم بیام خانواده ام واجد شرایط نبودند و قبول نشدند الان من از اینجا برای خانواده ام میتوانم کاری کنم؟

  5. Roksana Anwari

   سلام يه سوال داشتم در مورد كسايي كه يك بار منفى گرفتن :
   مثلا شخصى در سال ٢٠٠٦ اقامت يك ساله ميگيره بعد اقامت دوباره منفى ميگيره بعد دو باره سال ٢٠١٠ اقامت دايم دريافت ميكنه ، شرايط اينگونه اشخاص چگونه است و از كدام تاريخ اقامت شون حساب ميشه از ٢٠٠٦ كه اقامت موقت گرفته يا ٢٠١٠ ؟

  6. Aram Sheikhi

   سلام من تصادف کرده بودم 10ماه بیمارستان بودف همسرم با دختر6 سالم بدون اطلاع بنده با یه دعوت نامه از طرف خواهر همسرم به سود اومدن و الان تقاضای مهاجرت کردن من نمیخوام دختزم اونجا بزرگ شه چیکار کنم چطور برشون گردونم

  7. سلام ممنون از مطلب خوبتون
   ۱-در چه صورت اقامت در زمان تحصیل در مقطع پی اچ دی جزو پنج سال حساب میشه؟
   ۲- من شنیده بودم که اگر در فرمهای درخواست ویزای تحصیلی برای پی اچ دی بنویسید که میخواید بعد از تحصیل در سوئد بمونید سالهای تحصیلتون جزو پنج سال حساب میشه. آیا این مطلب صحت داره؟ من خودم این ذو ننوشتم چون میترسیدم بهم ویزا ندن.
   ۳. طول دوره پی اچ دی معمولا چهار ساله؟ بعد از چهار سال چقدر فرصت داریم در سوئد بمونیم و چه طور میتونیم اقامتمون رو تمدید کنیم؟

   ۳۳

   • ایرانیان سوئد در

    سلام، ممنونم از اینکه خواننده وب سایت ایرانیان سوئد هسنید.
    ۱- طبق قوانین نوشته شده در سایت اداره مهاجرت: اگر از روز اول و در طول اقامت شخص قصد ماندن در سوئد را داشته باشد، تمام طول تحصیل او جزء پنج سال به حساب می آید.
    ۲- دقیقا نمیتونیم پاسخ این سوال را بدیم، طبق قوانین باید از روز اول قصد ماندن داشته باشید، احتمالا باید توی فرم ها بنویسید که بتونید ثابت کنید که از روز اول به فکر ماندن بودید.
    ۳- طبق قوانینی که در سایت اداره مهاجرت و مجلس سوئد نوشته شده، از سال ۲۰۱۴، دانشجویان مقطع دکترا، در صورتی که ۴ سال متوالی جهت تحصیل در مقطع دکترا در سوئد اقامت داشته باشند، میتوانند اقامت دائم سوئد را دریافت کنند. یکی از شروط دریافت اقامت دائم، قصد ماندن در سوئد است. یعنی برنامه ریزی برای کار، تحصیل و یا در کل زندگی در سوئد. شما حتی نیازی نیست تحصیل‌تان تمام شده باشد، که درخواست اقامت دائم کنید.

  نظر شما چیست؟

Vimla Halva Pris i 3mån