در مواقع اضطراری چه کار کنیم و چه بگوئیم؟

4
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
322

بیشتر از ۵۰ سال است که سوئد شماره مخصوص مواقع اضطراری ۱۱۲ را دارد. در مواقع اضطراری مانند آتش سوزی، تصادف های شدید، تیر اندازی و غیره، افراد باید با شماره ۱۱۲ تماس بگیرند. مسئولیت جوابگویی ۱۱۲، سازمان اس.او.اس SOS می باشد و با تماس با شماره ۱۱۲ شما برای مثال به پلیس، امداد، آمبولانس، اتش نشانی، امداد کوهستانی و دریایی وصل میشوید. این شماره در تمام کشور های اروپایی صدق میکند و شما میتوانید در هر کشوری که هستید با تماس با این شماره، کمک های اولیه دریافت کنید.

در این مقاله ما درباره سازمان SOS توضیحاتی میدهیم. در آخر به جملات رایج سوئدی در مواقع خطر و بروز حادثه و همچنین مکالمه با ۱۱۲ میپردازیم.

تماس با ۱۱۲

اگر شما و یا کسی در نزدیکی شما صدمه دیده است و یا به صورت ناگهانی از حال میرود، یا به هر دلیلی نیاز به حضور آمبولانس، پلیس و یا امداد است، به شماره ۱۱۲ زنگ بزنید.
چند مثال برای مواقع اضطراری:

 • سوانح رانندگی
 • اگر فردی در حال غرق شدن بود
 • اگر از پنجره آپارتمانی دود می‌آمد
 • آتش سوزی
 • فردی به صورت ناگهانی از حال میرود

برای زنگ زدن به ۱۱۲ نیازی به داشتن اعتبار در تلفن همراهتان نیست و در بسیاری از شهر ها نیز حتی با نداشتن آنتن، به ۱۱۲ وصل میشوید. در بسیاری از مواقع حتی نیازی به داشتن سیم کارت هم نیست.
توجه کنید که شما موظف به خبر دادن ۱۱۲ در مواقع اورژانسی هستید. برای مثال اگر شما شاهد بیرون آمدن دود از پنجره خانه‌ایی بودید ، باید به ۱۱۲ زنگ بزنید. خبر ندادن به ۱۱۲ در مواقع بسیار حساس که خطر جانی بسیار شدید، زندگی فرد یا افرادی را تهدید میکند، جرم به حساب می آید. برای مثال در زمان مواجهه با قتل، گروگانگیری، سرقت مسلحانه، تجاوز جنسی و از این قبیل جرایم سنگین.
همچنین اگر به دروغ با ۱۱۲ تماس بگیرید و برای مثال آمبولانس و یا آتش نشانی به محل بیاییند، شما جریمه خواهید شد. (جریمه بسیار سنگینی شامل حال فرد خاطی خواهد شد)
ماشین پلیس و آتشنشانی در سوئد

در هنگام تماس با ۱۱۲ شما باید به این سه سوال جواب بدهید:

چه اتفاقی افتاده؟

Vad har hänt?

کجا اتفاق افتاده؟

Var har det hänt?

از چه شماره‌ایی تماس میگیرید؟

Vad ringer du från för nummer?

در آخر مقاله به چند مکالمه نگاهی می اندازیم.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد با آرامش جواب سوال هارا بدهید. اگر زبان سوئدی‌تان خوب نیست و انگلیسی بلد نیستید، استرس نداشته باشید، اگر موقعیت زیاد خطرناک نباشد، برای شما مترجم میگیرند و اگر نه، همچنان فرد جوابگو، سعی میکند که ازکلمات آسان استفاده کند تا به شما کمک کند. او همچنین سعی بر این دارد تا از تک تک کلمات کلیدی که شما به کار میبرید، به اصل ماجرا پی ببرد. پس هر آنچه که بلد هستید و یا به یاد دارد، چه انگلیسی و چه سوئدی و یا حتی ترکیبی از این دو را به اپراتور انتقال دهید.
اگر کسی صدمه دیده باشد، سوال هایی درباره فرد یا افرادی که صدمه دیده‌اند هم پرسیده میشود.
اسم، شماره تلفن شما و همچنین آدرس محل وقوع حادثه نیز از شما پرسیده خواهد شد.
تمام این سوالات برای آماده سازی امداد می باشد. برای همین تا زمانیکه امدادرسان‌ها به محل نرسیده‌اند، پشت خط بمانید.
ماشین و هلیکوپتر آمبولانس در سوئد
شماره ۱۱۲ تنها و تنها برای مواقع ضروری است. اگر موقعیت شما اورژانسی تلقی نمیشود، باید با شماره های زیر تماس بگیرید.

1177مشاوره پزشکی
11414شماره پلیس برای مواقع غیر اضطراری
11313*اطلاعات درباره تصادفات و یا بلایای طبیعی

*این شماره فقط برای اطلاع رسانی می باشد. با تماس با این شماره نمیتوانید درخواست آمبولانس کنید.

اگر در جنگل اتفاقی افتاد، چه آدرسی بدهید؟

بعضی اوقات که فرد با تلفن همراه با SOS تماس میگیرد، پیدا کردن آدرس دقیق از طریق موبایل فرد، کمی سخت می باشد.
اگر آدرس دقیق محل وقوع حادثه را ندارید، برای مثال در خانه های تابستانی در جنگل هستید، میتوانید با استفاده از سایت Hitta.se آدرس دقیق را به SOS بدهید.

 • برای اینکار به سایت hitta.se بروید.
 • علامت مثلث شکلی که موقعیت مکانی شما را نشان میدهد را کلیک کنید.
 • در کنار این علامت، مربعی با سه خط روی هم میبینید. روی آن کلیک کنید و گزینه Koordinater را بزنید.
 • شماره هایی که زیر RT90 نوشته شده، موقعیت مکانی دقیق شما را نشان میدهد.
 • این شماره‌ها را به SOS بگویید.

hitta.se حادثه در جنگل

همین الان این مراحل را امتحان کنید تا بتوانید به خوبی به یاد بسپارید. اولین کار بعد از رفتن به جنگل و مکان هایی که آدرس دادن آنها سخت‌تر از جاهای دیگر است، شاید انجام دادن این پنج مرحله باشد.

ICE در موبایل‌تان

در تلفن همراه اشخاص، شماره های بسیاری ذخیره شده است. اما اگر فردی برای مثال تصادف کند و از حال برود، کارکنان بیمارستان به چه کسی زنگ بزنند؟ مسلما باید با خانواده و یا دوست بسیار نزدیک این شخص تماس گرفته شود.
برای همین توصیه میشود که در تلفن همراه‌تان، یکی از نزدیکان را با اسم ICE1 ذخیره کنید.
برای اینکار به لیست شماره‌هایتان بروید، شماره فرد مورد نظر را پیدا کنید و در کنار اسم او کلمه ICE1 را بنویسید. تغییرات را ذخیره کنید.
اینکار را حتما در موبایل های فرزندانتان انجام دهید.
اگر میخواهید فرد دیگری را نیز به این عنوان ذخیره کنید، همین مراحل را بروید و از کلمه ICE2 استفاده کنید.

اگر تلفن هوشمند دارید:
با قرار دادن کلمه ICE کنار اسم، هر وقت که این فرد با شما تماس بگیرد، کلمه ICE را روی موبایل میبینید. برای همین میتوانید برای مثال کلمه ICE را در قسمت Företag بنویسید.
امروزه تقریبا تمام تلفن های همراه مجهز به قفل امنیتی هستند و به همین دلیل دسترسی به شماره‌های ICE افراد در مواقع اضطراری غیر ممکن است. از همین رو آیفون برنامه‌ایی تحت عنوان Hälsa (به انگلیسی Health) را به صورت پیش فرض دارا می باشد. در این برنامه شما قادر هستید که تمام مشخصات فردی اعم از گروه خونی، قد، وزن، سن، آلرژی، بیماری های خاص،داروهایی که مصرف میکنید و شماره های ICE را برای مواقع اضطراری ذخیره سازید.
برای اینکار کافیست، برنامه Hälsa را باز کنید . روی Medicinisk ID کلیک کنید و تمام مشخصاتی که از شما خواسته است را وارد کنید.
فراموش نکنید که گزینه Visa på låsskärm (به انگلیسی Show when locked) را فعال کنید.
با اینکار دسترسی به این برنامه در حالی که موبایل شما قفل است، امکان پذیر خواهد شد.
قاعدتا باید برنامه مشابهی برای گوشی های آندروید نیز به صورت رایگان وجود داشته باشد. کافیست عبارت Medical ID را در بخشی که برنامه‌های خود را دانلود می کنید، جستجو نمایید.
medical id iphone وضعیت سلامت در آیفون

تماس با ۱۱۲ از راه اس ام اس

افرادی که مشکل گفتاری و یا شنوایی دارند، میتوانند از خدمات اس ام اسی ۱۱۲ استفاده کنند. برای اینکار باید فرم های مربوطه را بعد از پر کردن به آدرس درج شده در فرم ارسال کنند تا اسفاده از این خدمات برای آنها فعال شود.
این امکان تنها برای افرادی است که مشکل گفتاری و یا شنوایی دارند. افراد عادی نمیتوانند از راه اس ام اس با ۱۱۲ در ارتباط باشند. دلیل این امر طبق سازمان SOS به شرح زیر می باشد:

 • تماس با ۱۱۲ از راه اس ام اس، کندتر از تماس تلفنی پیش میرود
 • کارکنان ما در بخش پاسخگویی از طرز نفس کشیدن و صحبت کردن افراد، میتوانند تصمیم بهتری برای ارسال امداد رسانان بگیرند، این نوع تصمیم گیری از راه اس ام اس غیر ممکن می باشد.
 • تماس با ۱۱۲ از راه اس ام اس تنها برای افراد خاص است و نباید این خط ها شلوغ شوند.

پادکست ۱۱۲

با کلیک کردن روی هر گزینه میتوانید به مکالمه بین افراد و ۱۱۲ گوش کنید. این مکالمات با استفاده از بازیگر ضبط شده‌اند و واقعی نیستند. سازمان اس.او.اس انیمیشنی طراحی کرده است که در آن شما میتوانید به مکالمه‌ایی گوش دهید و به جای فرد پاسخگو، اقدام به خبر دادن و یا ندادن آمبولانس و آتش نشانی کنید. برای اینکار روی انیمیشن SOS کلیک کنید.

پادکست شماره یک: فردی که به سختی نفس میکشد و درب آپارتمان او نیز قفل است

پادکست شماره دو: پسر یک خانواده به ۱۱۲ زنگ میزد چراکه پدرش درد شدیدی در قفسه سینه و قلب خود، احساس میکند. در حین مکالمه پدر بیهوش میشود.

چند مکالمه در مواقع اضطراری

در اینجا ما سه مکالمه را به فارسی ترجمه کرده‌ایم. سایر مکالمات به سوئدی میباشند. اگر جمله‌ایی را متوجه نشدید، در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا آنها را به فارسی ترجمه کنیم.
امیدواریم بعد از خواندن این مکالمات به نکته مهمی پی ببرید. اینکه تا جایی که میتوانید اطلاعات اولیه مانند اسم، شماره تماس و آدرس را به اپراتور بدهید. با اینکار تعداد سوالات را کمتر میکنید و امداد رسانان سریع‌تر به محل ارساال میشوند.

دزدی از مغازه
از حال رفتن پسر خانواده
آتش گرفتن سطل آشغال

مکالمه درباره آتش سوزی

مکالمه درباره مریضی و صدمه دیدن

مکالمه درباره دزدی
کلیک کنید

در همین هفته، مقاله ایی درباره شرکت های بیمه، چگونگی درخواست، هزینه ها و شرایط بهترین شرکت های بیمه برای مقابله با چنین حوادثی منتشر خواهیم کرد.

منبع:
سایت SOSALARM

Mekonomen Persiska 1
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
322
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Vimla Halva Pris i 3mån