اقامت دائم سوئد – از دریافت تا از دست دادن

16
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
52321

اولین شرط گرفتن تابعیت سوئد که همان Medborgarskap است دارا بودن اقامت دائم سوئد می باشد. برای گرفتن اقامت دائم سوئد چه راه هایی پیش رو دارید؟ چند سال باید در سوئد زندگی کنید؟ آیا اداره مهاجرت سوئد میتواند اقامت دائم سوئد را از شما باز پس بگیرند؟ ما به جواب این سوال ها در این مقاله می پردازیم. تمام اطلاعات این مقاله مستقیما از سایت اداره مهاجرت و از طریق تماس تلفنی با بخش پشتیبانی اداره مهاجرت سوئد جمع آوری شده است.

برای آسان‌تر توضیح دادن؛ ما از نام های مستعار استفاده میکنیم. این مثال ها از طرف اداره مهاجرت طراحی شده‌اند. در این مقاله ما به اشخاصی که دارای اقامت و یا شهروندی کشورهای اروپایی هستند و همچنین جزئیات نمیپردازیم. ایرانیان سوئد سعی در این دارد که در چند مقاله مختلف تمام جزئیات مربوط به بخش های مختلفی که در این مقاله به آن پرداخته میشود را به فارسی ترجمه کند. لینک مقالات مربوط به جزئیات هر بخش در آینده به همین مقاله اضافه خواهد شد.

گرفتن اقامت دائم سوئد

برای گرفتن اقامت دائم سوئد میتوان از شش روش اقدام کرد. ازدواج و یا نسبت خانوادگی، کاری و سرمایه گذاری، سیاسی یا اجتماعی. البته گزینه هفتمی هم هست و آن از طریق ویزای تحصیلی می باشد. این اقامت موقت به خودی خود باعث گرفتن اقامت دائم سوئد نمیشود. بلکه متقاضی باید ویزای خود را به نوع دیگری تغییر دهد.

اقامت سیاسی و یا اجتماعی

دریافت اقامت سیاسی و یا اجتماعی کاملا بستگی به وضعیت هر فرد دارد. کشور سوئد طبق قوانین سازمان ملل، اتحادیه اروپا و قوانین ملی خود سوئد به تقاضانامه دریافت اقامت سوئد جواب مثبت می دهد. در اکثر اوقات افراد از طریق پناهندگی، اقامت دائم سوئد را دریافت میکند.

اقامت از طریق ازدواج و نسبت خانوادگی

برای گرفتن اقامت دائم سوئد از طریق نسبت خانوادگی، گاه فرد در ابتدا اقامت موقت دو ساله میگیرد و گاه مستقیما اقامت دائم دریافت میکند. اصل اول برای گرفتن این نوع اقامت، وابستگی شدید فرد ساکن سوئد با شخص خارج از سوئد می باشد. این وابستگی را در مثال های زیر توضیح میدهیم. برای مطالعه مثال ها روی عنوان آنها کلیک کنید.

مثال درباره گرفتن اقامت دائم سوئد
مثال گرفتن اقامت موقت سوئد از طریق ازدواج
مثال :جواب منفی برای گرفتن اقامت سوئد از طریق ازدواج و یا نسبت خانوادگی

اقامت کاری

یکی از راه های دریافت اقامت سوئد، پیدا کردن شغل و دریافت اقامت کاری در سوئد می باشد. در این حالت شما ابتدا اقامت موقت دوساله دریافت می‌کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله اقامت کاری در سوئد را مطالعه بفرمائید.

مثال:
فرزاد از طریق یکی از دوستانش در سال ۲۰۱۲ موفق به استخدام شدن در یکی از شرکت های فعال در شهر گوتنبرگ میشود. پس از ارسال تقاضانامه اینترنتی برای اقامت کاری و پس از بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت، فرزاد اقامت دوساله و موقت سوئد را دریافت میکند. اقامت وی در سال ۲۰۱۴ به اتمام میرسد. در صورتی که حقوق، بیمه و دیگر مزایای فرزاد در تمام این مدت (هر ماه) در حد Kollektivavtal بوده باشد، وی میتواند برای تمدید اقامت خود اقدام کند و بار دیگر اقامت موقت تا سال ۲۰۱۶ را دریافت نماید. بعد از گذشت چهار سال، یعنی در سال ۲۰۱۶، فرزاد می تواند تقاضای اقامت دائم سوئد را ارسال کند. بار دیگر تمام شرایط وی مانند حقوق، بیمه و دیگر مزایای مرتبط با استخدام شدن وی، کنترل میشود. در صورتی که او تمام شرایط را دارا باشد، اقامت دائم سوئد را دریافت می کند.

اقامت سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های گرفتن اقامت در سوئد، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در سوئد می باشد. در این صورت شما به همراه خانوادتان در ابتدا، اقامت موقت دوساله دریافت میکیند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات مربوط به اقامت سرمایه‌گذاری و همچنین چگونگی ثبت شرکت در سوئد را از اینجا مطالعه کنید.

مثال:
نازنین با ویزای شش ماهه تحصیلی به سوئد سفر میکند. او قبل از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی‌اش، اقدام به ثبت شرکت و تغییر ویزایش به سرمایه‌گذاری می نماید. بعد از ثبت شرکت و تحویل طرح توجیهی (affärsplan) و دیگر مدارک لازم به اداره مهاجرت جهت بررسی و تصمیم گیری، نازنین اقامت دو ساله سوئد را دریافت میکند. بعد از گذشت دو سال، نازنین از طریق اینترنت درخواست اقامت دائم سوئد را ارسال میکند. وی با تقاضانامه خود، مدارک لازم اعم از گزارش های مالی شرکت را ضمیمه پرونده میکند. اداره مهاجرت بعد از بررسی پرونده به نازنین اقامت دائم سوئد را میدهد.

پس گرفتن اقامت موقت و دائم سوئد

در بعضی از شرایط، اداره مهاجرت سوئد میتواند اقامت دائم و موقت سوئد را از افراد باز پس گیرد. شرایط باز پس گرفتن اقامت به شرح زیر می باشد: (توجه کنید که در تمام شرایط ذکر شده، باز پس گرفتن اقامت دائم صد در صد و قطعی نیست و اداره مهاجرت برای هر پرونده به صورت مجزا و بسته به شرایط و موقعیت افراد تصمیم گیری میکند.)

زندگی خارج از سوئد

ترک سوئد و زندگی خارج از سوئد بیشتر از یک سال باعث از دست دادن اقامت دائم شما میشود.
در صورتی که شما حداقل یک هفته قبل از سفرتان و ترک سوئد، به اداره مهاجرت اعلام کرده باشید که میخواهید اقامت دائم خود را نگه دارید، میتوانید تا حداکثر دو سال خارج از سوئد زندگی کنید. در این صورت اگر بعد از دوسال به سوئد برای زندگی باز نگردید، اداره مهاجرت میتواند اقامت دائم شما را باز پس بگیرد.
باز پس گرفتن اقامت میتواند حتی بعد از سال ها زندگی در سوئد اتفاق بیافتد.

ارائه دادن هویت جعلی در هنگام دریافت اقامت سوئد

در صورتی که با استفاده از هویت جعلی اقامت دائم سوئد را گرفته باشید و یا مطلبی را به دروغ برای اداره مهاجرت تعریف و یا حتی عمداً موضوعی را پنهان‌کاری کرده باشید و آن موجب گرفتن اقامت شما شده باشد؛ اداره مهاجرت میتواند اقامت شما را باز پس بگیرد.

رای دادگاه

در صورتی که بخاطر انجام دادن جرمی به دادگاه احضار شوید، دادگاه میتواند رای بر اخراج شدن شما از سوئد دهد و در نتیجه اقامت شما باز پس گرفته شود.

ازدواج صوری

طبق قانون، اگر فردی از طریق ازدواج و یا Sambo اقامت سوئد را دریافت کند، و اداره مهاجرت با دلایل بسیار محکم به صوری بودن ازدواج پی ببرد، فردی که تقاضای اقامت کرده است، نه تنها از سوئد اخراج میشود بلکه احتمال پرداخت جریمه و حتی زندانی شدن تا شش ماه را دارد.

قوانین مربوط به باز پس گرفتن اقامت به زبان سوئدی

یک مثال واقعی درباره باز پس گرفتن اقامت

شرایط دریافت تابعیت سوئد Svensk Medborgarskap

اگر میخواهید بدانید که آیا شرایط لازم برای دریافت تابعیت سوئدی را دارا هستید یا نه، میتوانید مقاله شرایط گرفتن تابعیت سوئدی را مطالعه بفرمائید. این مقاله تمام قوانین جاری دراین رابطه را شامل می باشد. شما میتوانید با پاسخ دادن به یک سری سوالات، وضعیت و شرایط خود را در رابطه با دریافت تابعیت سوئدی ارزیابی کنید. این ارزیابی به صورت خودکار توسط نسخه فارسی شده تست اداره مهاجرت انجام میشود.
برای خواندن این مطلب اینجا کلیک کنید.

Vimla Halva Pris i 3mån
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
52321
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Vimla Halva Pris i 3mån