اجاره آپارتمان با قرارداد دست دوم

0
Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
204
Vimla Halva Pris i 3mån

اگر میخواهید آپارتمانتان را به کسی اجاره بدهید، و یا قصد اجاره آپارتمان با قرارداد دست دوم را دارید، قبل از هر کاری، حتماَ به موارد ذکر شده در این مقاله را توجه کنید.

در این مقاله منظور از شرکت خانه Hyresvärd و منظور از مستاجر اصلی فردیست که قرارداد دست اول دارد. و مستاجر دوم فردی است که آپارتمان را با قرارداد از مستاجر اصلی اجاره کرده است. اگر برای اولین بار آپارتمانی را با قرارداد دست اول اجاره کرده اید، میتوانید نکات مهمی در این باره را اینجا مطالعه کنید.

(اگر برایتان سوال است که چرا در مقالات ایرانیان سوئد بجای معنی فارسی از کلمات سوئدی استفاده میشود، حتما اینجا کلیک کنید و دلیل این امر را مطالعه کنید.)

بخوانید: پیدا کردن خانه در استکهلم

بخوانید: پیدا کردن خانه در گوتنبرگ

اجاره آپارتمان با قرارداد دست دوم

زمانی که یک مستاجر، کل آپارتمان را در اختیار فرد دیگری میگذارد، حتی اگر هیچ هزینه ایی و یا اجاره ایی نگیرد، اصطلاح ”اجاره دست دوم” و یا ”hyra i andra hand” بکار میرود. برای اینکار، موافقت شرکت خانه ضروری است!

توجه داشته باشید که در اختیار گذاشتن کل آپارتمان ، حتی بدون گرفتن هزینه ایی، اجاره دادن محسوب میشود. مستاجری که بدون اجازه شرکت خانه، کل آپارتمان را در اختیار فرد دیگری می گذارد، مترکب عملی غیرقانونی شده و به احتمال زیاد بلافاصله قرارداش فسخ و امکان سکونت در آپارتمان خود را از دست میدهد.

مستاجری که تنها قسمتی از آپارتمان خود در اختیار فرد دیگری بگذارد، برای مثال اجاره دادن یک اتاق و داشتن همخانه (inneboende)، ملزم به درمیان گذاشتن شرکت خانه نیست. این امر تا زمانی صدق میکند که فرد همخانه، از تمام آپارتمان به صورت مستقل استفاده نکند.

اگر شرکت خانه راضی به اجاره آپارتمان با قرارداد دست دوم نشد، شما میتوانید با Hyresnämnden تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تنها زمانی Hyresnämnden به شما کمک میکند که دلایل شما برای اجاره دادن آپارتمان محکمه پسند باشد. از جمله دلایلی که در قانون ذکر شده است :

  •  سن 
  •  بیماری 
  •  تحصیلات و یا کار موقت در منطقه ایی دیگر 
  •  تغییرات خانوادگی 
  •  امتحان کردن زندگی با Sambo 
  •  زندگی موقت در خارج از کشور 

چه کسی مسئول پرداخت اجاره و وضعیت ظاهری آپارتمان است؟

زمانی که شما آپارتمان را به صورت دست دوم اجاره میدهید، شما به عنوان مستاجر اصلی (förstahandshyregäst) مسئول پرداخت شدن اجاره ماهانه و در کل وضعیت آپارتمان هستید. برای مثال در صورتی که مستاجر دوم (andrahandshyresgäst) باعث ناراحتی همسایه ها شود، احتمال فسخ قرارداد شما به عنوان مستاجر اصلی با شرکت خانه وجود دارد.

با داشتن Andrahandskontrakt صاحب خانه نمی شوید!

من دو سال است که در آپارتمانی زندگی میکنم و قرارداد دست دوم دارم. شنیدم که میتوانم بعد از مدتی مستاجر اصلی شوم و قرارداد دست اول (förstahandskontrakt) را بگیرم. آیا از لحاظ قانونی این مسئله صدق میکند؟

جواب شما خیر است! مستاجری که قرارداد دست دوم دارد، برای آپارتمانی که زندگی میکند، حق قانونی برای گرفتن قرارداد دست اول را ندارد. زندگی کردن شما در آن آپارتمان، باعث گرفتن خود به خود قرارداد دست اول نمی شود. چنانچه مستاجر اصلی (کسی که förstahandskontrakt دارد) قصد پس دادن خانه و نقل مکان را داشته باشد، شما میتوانید شرایطتان را با شرکت خانه در میان بگذارید، شاید شرکت خانه راضی به اجاره خانه به شما شد، اما شما نمیتوانید ایشان را مجبور کنید چراکه هیچ حق قانونی نسبت به آپارتمان ندارید.

مترجم: ندا. خ
neda.kh[at]iranianswed[dot]com

منبع:
Hyresgästföreningen

Hyresnämnden

Like
Like فوق العاده بود مفید بود نظری ندارم نامفهوم بود مفید نبود
204
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • نظر شما چیست؟

Vimla Halva Pris i 3mån